Oozing Goo - The Lava Lamp Syndicate

Cost of operating one lava lamp for one year.

So I came across this factoid and thought I would share and extrapolate.  Based doubling the time in the attached graphic it costs about ten dollars per year to run a lava lamp daily.  So that's something you can share with whoever may be concerned about wasted energy.

Here's the information from the GE Reveal bulb.

Lighting Facts Per Bulb

Brightness

320 lumens

Estimated Yearly Energy Cost $4.82

Based on 3 hrs/day, 11¢/kWh

Cost depends on rates and use

Life

Based on 3 hrs/day

Light Appearance

Warm

2650 K

Energy Used

1.4 years

Cool

40 watts

Views: 2931

Reply to This

Replies to This Discussion

So I decided to run the figures for me in the UK

4 x astro lamps, on roughly 10 hrs a day

(note the first number is missing from electricity price, it's 14.5619

Works out to £84 a year, or roughly $117.

£21/year for an astro (running 10 hours a day)

Quite depressing really!

I need some solar panels...

Reply to Discussion

RSS

Latest Activity

Arne replied to Gavin 's discussion Mathmos Lunar Rocket
8 hours ago
Stephanie replied to Claude J's discussion LLC Instructional video
yesterday
andy ross replied to Gavin 's discussion Mathmos Lunar Rocket
yesterday
Gavin posted a discussion
yesterday
Claude J posted a discussion
Monday
Brick Tamland is now a member of Oozing Goo - The Lava Lamp Syndicate
Monday
Tevfik Dogruman replied to Ant Bee's discussion Trying to crack the original formula- why was kerosene used?
Sunday
WARLOCK OF GOO! left a comment for Sounduser
Saturday

GooHeads

© 2025   Created by Autumn.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service